Innowacje

W przedszkolu w grupie 3-4 latków prowadzona jest innowacja pedagogiczna

Logorytmika – zabawa dla smyka

Zabawy logorytmiczne wspierające rozwój mowy i kształtujące prawidłową wymowę u dzieci 3,4 letnich.

Autorkami innowacji są nauczycielki grupy mgr Ewa Szulik oraz mgr Elżbieta Zioła.

Innowacja Logorytmika – zabawa dla smyka jest odpowiedzią na potrzebę  korygowania nieprawidłowości w rozwoju  mowy u dzieci 3,4 letnich a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla przedszkoli.

Na podstawie kilkuletniej obserwacji  zauważyłyśmy, że dzieciom najbardziej brakuje systematycznych ćwiczeń w kierunku rozwijania prawidłowej wymowy oraz korygowania nieprawidłowości . Dlatego też główną przyczyną opracowania innowacji z tego zakresu była potrzeba by przez zabawę z muzyką i rytmem dzieci pokonywały bariery komunikacyjne.

Innowacja ma się przyczynić do opanowania przez dzieci przedszkolne:
>Umiejętności komunikowania innych o swoich potrzebach i emocjach.
> Umiejętności sprawnego komunikowania się zarówno z rówieśnikami jak i dorosłymi.
> Sprawności strony artykulacyjnej, gramatycznej i leksykalnej mowy.

Sposób realizacji:

Innowacja „Logorytmika- zabawa dla smyka” jest przewidziana dla grypy przedszkolnej 3,4 latków. Zajęcia prowadzone są przez nauczycielki grupy E. Szulik oraz E. Ziołę, dostosowane  są do wieku dzieci, a co za tym idzie ich możliwości rozwojowych. Mają formę zabawową i prowadzone są od października do maja. Czas trwania zajęć to około 15 minut codziennie,  prowadzone w formie zbiorowej, grupowej  jak i indywidualnej (dostosowanej do tematu i bieżących potrzeb).

Wykorzystywane będą między innymi następujące metody pracy z dziećmi:

- metoda Karla Orffa- rytmizacja słów i zdań z towarzyszeniem instrumentów perkusyjnych

- metoda E. J. Dalcroze’a-  metoda zajęć muzyczno-ruchowych i umuzykalniających

-metoda dobrego startu M. Bogdanowicz w zakresie kształcenia koordynacji ruchowej, ruchowo-słownej i orientacji w schemacie swojego ciała.

-metoda R. Labana- jako metoda ekspresji twórczej

-Metoda Kniessów- realizowanie ruchu w rytmie

Spodziewane efekty:

• - kształtować poprawną wymowę i poszerzyć zakres słownictwa
  • - kształtowanie umiejętności wypowiadanie się pełnymi zdaniami
  • - wykształcić orientację przestrzenną w schemacie swojego ciała
  • - pomóc dzieciom w przezwyciężeniu nieśmiałości i lęku adaptacyjnego
  • - doskonalenie koncentracji, i skupienia na zadaniu
  • -integracja grupy przedszkolnej.

Wpływ na pracę szkoły:

• Podnoszenie jakości pracy szkoły poprzez nowatorskie i innowacyjne metody pracy z dziećmi
  • Rozwój zawodowy nauczycieli, doskonalenie swojego warsztatu pracy
  • Indywidualizacja nauczania –  wspieranie rozwoju najmłodszych dzieci w ZSP-!
  • Promocja szkoły w środowisku lokalnym i ogólnopolskim